niedziela, 21 listopada 2010

Problemy. Jak sobie z nimi radzić? Jak je rozwiązywać?

Czym są problemy?
Problemy to sytuacje, które nie koniecznie są dla nas komfortowe. My sami je interpretujemy i nadajemy im znaczenie. To co dla jednych jest problemem dla innych może być wyzwaniem, szansą, okazją.

Usuń ze swojego słownika słowo problem i zastąp słowem wyzwanie. Życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące. Donna Watsono

Masz problem? To bardzo dobrze! Napoleon Hill

Jak powstają problemy?
To nie jest przypadek, że problemy się w naszym życiu pojawiają. Sami je tworzymy, przyciągamy. Przyciągamy sytuacje, które są odzwierciedleniem naszych przekonań.  

Jesteś twórcą wszystkiego, co dzieje się w twoim życiu. Nie jesteś ofiarą.

Przekonania są bardziej niebezpiecznymi wrogami prawdy, niż kłamstwa. Nietzsche


Kilka sposobów rozwiązywania problemów:

- Akceptacja
Zaakceptujmy nasze problemy. Akceptacja pozwala na przyjrzenie się problemom i umożliwia ich zrozumienie. Dzięki akceptacji uwalniamy je i dopiero wtedy możemy coś zmienić. Kiedy nie akceptujemy naszych problemów to tak jakbyśmy z nimi walczyli. Koncentrując się na nich jeszcze bardziej je umacniamy.
Zrozum swój problem

Napisz co jest twoim problemem i co najgorszego może się zdarzyć jeśli nic nie zrobisz. Zaakceptuj to. Pogódź się z tym, że tak może się stać. Następnie możesz napisać na kartce ze szczegółami jakie są możliwe rozwiązania i które z nich wybierasz. Zdecyduj, że tak zrobisz i działaj.

- Właściwe pytania
Zadając sobie odpowiednie pytania można uzyskać odpowiedzi, dzięki którym możemy zrozumieć problem, jego przyczyny i znaleźć na nie rozwiązanie.

Oto kilka przykładowych pytań:
- Dlaczego?
- Jak to jest żyć ze mną w małżeństwie?
- Jak postąpiłaby teraz miłość? lub Jak postąpiłby Jezus, Budda lub inny autorytet?
- Jak rozwiązać ten problem?
- Co zrobić?
- Co to jest?

- Koncentracja
Wszystko co sprzyja koncentracji, sprzyja też rozwiązywaniu problemów. Koncentruj się na rozwiązaniu problemu - myśl o nim jak najczęściej, poszukuj informacji, działaj. więcej o koncentracji >>

- Wątpliwości
Skoro mamy wątpliwości to najprawdopodobniej oznacza, że nie jesteśmy jeszcze na coś gotowi. Mogą one wynikać z braku zaufania do siebie, braku dostatecznych informacji, lęku przed czymś, chęci komfortu. Czasami bardzo się spieszymy by coś zrobić, zamknąć sprawę, a wątpliwości skutecznie nas stopują dając nam tym samym czas na zastanowienie.

Aby się ich pozbyć trzeba najpierw zrozumieć ich przyczynę.

Możliwe, że brakuje nam informacji i trzeba się jeszcze czegoś dowiedzieć, a może wiemy, co należy zrobić, ale potrzebujemy się jeszcze w tym utwierdzić. Czasami  wystarczy z kimś porozmawiać lub się wyciszyć i już wiemy, co należy zrobić.

- Technika z blokowaniem
Usiądź gdzieś wygodnie, i blokuj wszystko ile tylko masz sil - odrzucaj twoje zmysły, twoje myśli, twoje doświadczenia, twoje wierzenia dotyczące najprostszych spraw (np ze podłoga nie jest sufitem), wszystko co tylko się pojawi. Jeśli masz ochotę coś zrobić to odrzuć ja pytając "po co?".  Jak ci się uda, to będziesz w stanie takiego zawieszenia - zrobiłeś sobie puste miejsce w sobie, które odrzuca wszystko. Jest to wyczerpujące. Kiedy ci się znudzi, zacznij blokować twoje blokowanie wszystkiego, aż poczujesz rozluźnienie - gratulacje, jesteś w teraz .

Nie praktykuje jej codziennie, tylko od czasu do czasu jak się zapętlę. To świetny sposób na odkorkowanie. Później kiedy patrzysz na swoje poprzednie problemy z perspektywy teraz to zaczynają się zmieniać, rozwiązywać, bez żadnej argumentacji, po prostu przez widzenie ich. Jest to dość gwałtowny zryw, który nie ma nic wspólnego z poprzednim myśleniem, nie jest jego kontynuacja, jest po prostu uwolnieniem się od niego. 

Nie znam autora tej techniki - powyższy tekst pochodzi z pliku różczki.txt.


Opisane tutaj sposoby mogą pomóc rozwiązać niektóre problemy, lecz nie sprawią, że problemy nie będą się już pojawiały, powtarzały - to będzie możliwe dopiero wtedy, gdy postanowimy zmienić siebie (np. swoje przekonania, nawyki, swoją dietę). 

Był czas kiedy sam nie byłem szczęśliwym człowiekiem. Kiedy zrozumiałem, że pewne trudne sytuacje w moim życiu się powtarzają, a sam jestem ich źródłem to postanowiłem coś z tym zrobić. Jedyne co mogłem zrobić to zmienić siebie i tak też zrobiłem. Warto było się zmienić.

Zmień siebie, a zmienisz swoją przyszłość.

Brak komentarzy: